Informacja burmistrza nt. płyty boiska na MOSiR
Radziejów, dnia 07.03.2024 r.
Szanowni Państwo – Mieszkańcy Radziejowa
Z uwagi na to, że w ostatnim czasie w przestrzeni publicznej pojawiają się nieprawdziwe informacje nt. płyty boiska na MOSiR pragnę przedstawić oficjalną informację.
W 2016 roku miasto zleciło firmie Marrow Architecture Group Sp. z.o.o. z Torunia ( wyłonionej w trybie zamówień publicznych) opracowanie dokumentacji projektowej. Firma zajmowała się projektowaniem takich obiektów.
W roku 2020 otrzymaliśmy dofinansowanie z Ministerstwa Sportu na budowę boiska piłkarskiego i bieżni lekkoatletycznej MOSiR w Radziejowie.
Przetarg na wykonanie został ogłoszony w grudniu 2020r. W wyniku przetargu najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Matejko Development Sp. z.o.o z Czapur k. Poznania z doświadczeniem w budowie stadionów.
Roboty budowlane rozpoczęto na wiosnę 2021r., zakończono w lipcu 2022r. Całkowity koszt zamknął się w kwocie 3 mln. Dotacja z Ministerstwa Sportu wyniosła 1 mln. 288 tyś. zł. Udział miasta 1 mln. 712 tyś. zł.
Obowiązki inspektora nadzoru ze strony miasta pełnił inż. Wojciech Dzierżawski.
Po odbiorze wszystko wyglądało dobrze, ładna trawa (z rolki). Po kilku miesiącach zaczęły pojawiać się kłopoty z nawierzchnią płyty. Po opadach deszczu tworzyły się zastoiska wody.
Wiosną 2023 roku w celu poprawy przepuszczalności podłoża Miasto wynajęło firmę, która wykonała zabiegi pielęgnacyjne tj. wertykulację i aerację i piaskowanie płyty boiska.
Niestety wykonane zabiegi nie przyniosły oczekiwanych rezultatów i w okresie letnim, po opadach deszczu woda gromadziła się na płycie. Omawialiśmy te problemy z radnymi. Doszliśmy do wniosku, że trzeba spróbować znaleźć inną firmę, która wykona regenerację boiska. Spośród kilku firm zgłosiła się firma z Wrocławia, która się specjalizuje w tego typu pracach (Podobno z dużym doświadczeniem w branży). Z uwagi na to, że po wykonaniu prac przez tą firmę boisko musiało zostać wyłączone z użytkowania na okres 8 tygodni ustalono, że firma wykona zabiegi po zakończeniu rundy jesiennej. Wykonawca wykonywał prace w niesprzyjających warunkach atmosferycznych tj. po obfitych opadach deszczu, przez co doprowadził do dewastacji części ( ok 1/3) murawy. Wobec tego nakazaliśmy mu przerwanie prac i zleciliśmy wykonanie oceny stanu technicznego nawierzchni niezależnemu ekspertowi. Firma nie mogła wykonać prac przywracających murawę do poprzedniego stanu z powodu złych warunków atmosferycznych. Opinia wykazała, że problem z zastoiskami wody spowodowany jest niewłaściwym podłożem pod murawą. Zorganizowaliśmy spotkanie z głównym wykonawcą przebudowy stadionu. Poświęcone ono było ustaleniu przyczyn tworzenia się zastoisk wody. W spotkaniu oprócz wykonawcy i burmistrza, uczestniczył inspektor nadzoru, radca prawny, pracownicy urzędu oraz radni. Ustaliliśmy, że należy wykonać ekspertyzę, która pozwoli ustalić, czy problem zalegania wody na murawie wynika z błędnie opracowanego projektu budowlanego, czy też błędów popełnionych na etapie wykonywania robót budowlanych.
Ekspertyzę wykonała firma EN – GEO Tomasz Żmudziński z Poznania. W/g tego opracowania przyczyna występowania zastoin na płycie boiska jest ograniczona przepuszczalność gruntów rodzimych, zbyt niska przepuszczalność warstwy wegetacyjnej bezpośrednio pod murawą oraz brak systemu drenażowego. Oznacza to konieczność zaprojektowania i wykonania drenażu płyty boiska.
W najbliższym czasie zostanie przywrócona zniszczona część murawy. Na najbliższej sesji Rady Miasta 19 marca zostaną zabezpieczone środki na projekt odwodnienia płyty boiska. Dopiero dysponując projektem i kosztorysem możemy rozmawiać z wykonawcą. Prace przy odwodnieniu płyty ruszą jesienią, po sezonie. Niezależnie od tych działań zamierzam wystąpić na drogę prawną wobec firmy projektującej obiekt za brak systemu odwodnienia.
Sławomir Bykowski
Data dodania 07 marca 2024